sobota, 2 kwietnia 2016

Nie bądź zielony w temacie autyzmu. W kwietniu bądź niebieski!

Dziś drugi kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji wiele organizacji zajmujących się pomocą osobom z tym zaburzeniem przeprowadza różne akcje mające edukować społeczeństwo w tym temacie, liczne budynki zostają podświetlone na niebiesko w geście solidarności z osobami z autyzmem, wiele ludzi ubiera się również w tym kolorze. Ja zaś postanowiłam z tej okazji polecić Wam kilka książek, które poruszają tę tematykę - wszak inna nazwa dzisiejszego święta to Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu, a nie od dziś wiadomo, że niezastąpionym źródłem wiedzy jest literatura:) Oto moje top 10 książek o autyzmie:
 
1. Judith Bluestone, "Materia autyzmu"
 Książka, choć ma jedną autorkę, jest pisana niejako z trzech perspektyw: naukowca dzielącego się wnioskami z badań, terapeutki zabierającej głos w imieniu osób z autyzmem, z którymi na co dzień pracuje, a także kobiety, która na własnej skórze doświadczyła, czym jest autyzm. W tym między innymi tkwi jej ogromna wartość. Jak mówi podtytuł książki - "Łączenie wątków w spójną teorię" - pozycja ta dotyka wielu różnych aspektów autyzmu, nie skupiając się wyłącznie na jego stronie biomedycznej czy behawioralnej. Książka przedstawia również metodę opracowaną przez jej autorkę o nazwie HANDLE, której celem - najogólniej mówiąc - jest poprawa funkcjonowania układu nerwowego pacjenta, by mógł lepiej odnaleźć się w "naszym" świecie.

2. Carl Delacato, "Dziwne, niepojęte. Autystyczne dziecko"
Klasyk w dziedzinie autyzmu. Najbardziej cenię tę książkę za wnikliwą analizę problemów z funkcjonowaniem zmysłów u osób autystycznych. Pamiętacie kampanię społeczną fundacji Synapsis "Autyzm wprowadza zmysły w błąd"? O tym właśnie jest ta książka. Bogata w przykłady, pomaga zrozumieć często bardzo osobliwe zachowania ludzi z autyzmem.

3. Uta Frith, "Autyzm. Wyjaśnienie tajemnicy"
Jedna z moich ulubionych książek, jeśli chodzi o pozycje czysto naukowe. Jej szczególną zaletą jest obszerna analiza funkcjonowania poznawczego osób z autyzmem. Można sporo dowiedzieć się na temat takich zagadnień, jak teoria umysłu, hipoteza słabej centralnej koherencji czy zaburzenia funkcji wykonawczych. Książka zawiera mnóstwo przykładów i opisów eksperymentów, co czyni ją jeszcze ciekawszą. Na dodatek, mimo całej swojej "naukowości", jest pisana bardzo przystępnym językiem. Polecam!

4. Barry Kaufman, "Przebudzenie naszego syna", "Uwierzyć w cud"
Tu trochę oszukałam, umieszczając w jednym punkcie dwie pozycje, ale dotyczą one tego samego podejścia w terapii dzieci z autyzmem - metody opcji. Polecam wszystkim - nawet tym, którzy są zwolennikami bardziej dyrektywnych metod terapeutycznych. Dla mnie książki te mają szczególnie duże znaczenie, gdyż w dużej mierze ukształtowały moje spojrzenie na autyzm i na to, co jest priorytetem w niesieniu pomocy osobom nim dotkniętym. Uświadamiają również, jak ważne są założenia na temat tego zaburzenia, które przyjmujemy na początku naszej drogi z autyzmem.

5. Steven Gutstein, "Księga RDI"
Jedno z moich najświeższych odkryć. Prezentuje metodę terapii opracowaną przez autora - Program Rozwoju Relacji. Książka jest kopalnią wiedzy na temat inteligencji dynamicznej i jej znaczenia dla osiągnięcia wysokiej jakości życia, a także o problemach, jakie w tym kontekście generuje autyzm. Przedstawia unikatowe spojrzenie na terapię dzieci z autyzmem, z którym nie spotkałam się w żadnej innej książce. Co ważne - podejście to ma solidne podstawy naukowe, które są dość obszernie opisane w "Księdze RDI". Z pewnością warto zapoznać się z tą pozycją, bo o prezentowanym w niej Programie Rozwoju Relacji wciąż w Polsce słychać bardzo niewiele.

6. Dietmar Zoller, "Gdybym mógł z wami rozmawiać..."
Książka napisana przez niemówiącego chłopca z autyzmem. Pozwala inaczej spojrzeć na wiele kwestii związanych z tym zaburzeniem, poznać problemy autyków "od środka". Uświadamia, że pozory mylą i że często za fasadą dziwacznych zachowań kryje się człowiek, który myśli i czuje dokładnie tak samo, jak my. Bardzo przejmująca lektura - choć czytałam ją już nie raz, to jednak zawsze opis burzliwych przeżyć autora i jego ogromna świadomość własnych ograniczeń porusza mnie do głębi. Jest według mnie jedną z tych pozycji, przy których doznaje się olśnienia i nic już nie jest takie samo, jak przedtem.

7. Naoki Higashida, "Dlaczego podskakuję"
Kolejna książka, której autorem jest chłopiec z autyzmem porozumiewający się niewerbalnie. Napisana jest w formie pytań i odpowiedzi; Naoki opowiada w niej, co myśli, co czuje, czemu zachowuje się tak, a nie inaczej, skąd biorą się jego ekscentryczne zwyczaje i nieraz nieprzewidywalne reakcje. Jak każda książka autorstwa osoby autystycznej, także i ta pozwala na niezwykłą podróż w głąb autyzmu. Pomaga wiele zrozumieć i w konsekwencji odnaleźć w sobie więcej empatii.

8. Temple Grandin, "Byłam dzieckiem autystycznym"
I znów książka autorstwa osoby z autyzmem. Podobnie jak wyżej wymienione, ta również daje nam możliwość zgłębienia tematu autyzmu nie z punktu widzenia neurologów, psychologów czy pedagogów, a z perspektywy osoby dotkniętej tym zaburzeniem. Książka jest także bardzo inspirująca - jak wiadomo, Temple Grandin osiągnęła bardzo wysoki poziom funkcjonowania w dorosłym życiu, mimo mocno nasilonych objawów w dzieciństwie. Potrafiła wykorzystać to, co dobrego przyniósł jej autyzm, by odnieść sukces i prowadzić życie na satysfakcjonującym poziomie.

9. Hanna Olechnowicz, "Dziecko własnym terapeutą"
Kolejna bardzo inspirująca pozycja. Przedstawia inne spojrzenie na typowe zachowania dzieci z autyzmem, które zwykle są etykietowane jako objawy patologiczne. Autorka patrzy na nie raczej jak na strategie autoterapeutyczne i podpowiada, jak należy je traktować. Dużą część książki stanowią opisy doświadczeń autorki i jej zespołu z Klubu dla rodziców i dzieci z problemami rozwojowymi, co czyni ją jeszcze bardziej wartościową.

10. Ellen Notbohm, "Dziesięć rzeczy, o których chciałoby ci powiedzieć dziecko z autyzmem"
Książka napisana przez matkę dziecka z autyzmem. Autorka zabiera głos w imieniu dzieci autystycznych, by opowiedzieć o nich ogółowi społeczeństwa, przy czym nie mówi tylko o ich trudnościach, ale także o ich mocnych stronach. Książka jest pisana prostym językiem, zawiera mnóstwo opisów sytuacji z życia autorki i jej syna, czyta się ją lekko i przyjemnie. Jeśli jesteś osobą, która ma już sporą wiedzę na temat autyzmu, to raczej nie dowiesz się z tej książki niczego nowego, jednak mimo to warto ją przeczytać - autorka zaraża pozytywnym myśleniem i motywuje do tego, by nie przestawać wierzyć w ukryty potencjał dzieci z autyzmem i pomagać im go odkrywać.

To koniec mojej listy ulubionych książek o autyzmie. A jakie są Wasze? Zapraszam do podzielenia się w komentarzach:) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz