niedziela, 28 lutego 2016

Tydzień bez szklanego ekranu - challenge dla odważnych:)


Dziś będzie krótko - chciałabym zaproponować Wam udział w ciekawym przedsięwzięciu, którego organizatorem jest poznański ośrodek wspomagania rozwoju Terapis. Trafiłam ostatnio przypadkiem na wydarzenie, które utworzyli na facebooku - "Tydzień bez szklanego ekranu dla dziecka", tu macie link: https://www.facebook.com/events/179603762412479/?active_tab=highlights . Bardzo spodobała mi się ta inicjatywa, tym bardziej, że nie chodzi w niej o ukazanie szkodliwości mediów dla rozwoju dziecka, a o coś znacznie więcej.

Wiadomo - w dzisiejszych czasach nie uciekniemy od komputerów czy smartfonów i nie ma sensu na siłę bronić dzieciom dostępu do tych zdobyczy techniki, jednak - jak we wszystkich kwestiach dotyczących wychowania - konieczne jest duuuużo zdrowego rozsądku. Mam mieszane uczucia, gdy widzę 2-latka obsługującego telefon rodzica z taką wprawą, jakby robił to od urodzenia, albo gdy słyszę o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym (a zdarza się, że i w przedszkolnym) uzależnionych od komputera czy tabletu. Myślę, że taki tygodniowy "post" może przynieść dużo korzyści zarówno dziecku (nawet takiemu, któremu do uzależnienia jeszcze daleko), jak i jego rodzicom.

Kiedy trafiłam na to facebookowe wydarzenie, od razu przypomniał mi się inny ciekawy eksperyment, o którym kiedyś czytałam - "Tydzień bez zabawek w przedszkolu". Jak wskazuje nazwa, na pięć dni z przedszkola znikły wszystkie zabawki, a ich miejsce zajęły kartony, rolki po papierze toaletowym, butelki i inne recyclingowe skarby. Dzieciaki, choć początkowo czuły się trochę zdezorientowane, koniec końców świetnie odnalazły się w tych niecodziennych  okolicznościach, udowadniając sobie i innym, jaka drzemie w nich kreatywność i jak ogromną mają wyobraźnię. Myślę, że pomysł z odstawieniem na tydzień komputera i całej reszty ma podobny potencjał:) To jak? Podejmiesz wyzwanie? :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz